EN INSPIRATIONSKVÄLL

| 5 juli, 2011 | 0 Kommentarer

Kamp, lek, och massor av fart och fläkt bjöds alla vi åskådare på som i går styrt kosan mot Hörby BK för att ta del av lydnadslandslagets ”öppna träning”. Kändes kul att så många som ett 15-tal personer från Hundskolan hörsammat detta tillfälle att se och lära mer om tävlingslydnadsträning på högsta nivå.

Det var imponerande att se hur hundarna jobbade tillsamman med sina förare i de olika lydnadsmomenten. Allting tränades i små sekvenser och belönades rikligt med både mat, boll och kamplek. Hundarna var enormt ”taggade och arbetsvilliga” trots den varma och fuktiga väderleken. Träningen byggde helt på glädje och samspel mellan förare och hund och det gick inte att ta miste på att båda trivdes till fullo i sina roller. En riktig INSPIRATIONSKVÄLL!


Kategori: Inspiration