NYA FINA TÄVLINGSRESULTAT!

| 1 maj, 2012 | 0 Kommentarer

Under helgen har både lydnadshundar och rallylydnadshundar varit ute och testat sina färdigheter på tävlingsbanan. Två rallyekipage lyckades med bedriften att plocka sina “sista” uppflyttningspoäng och de är båda därmed kvalificerade för tävling på högre nivåer. Carolin med RLDF “Vippen” uppflyttad till avancerad klass och Anette med RDLN Diza har avancerat till fortsättningsklassen. Anette har vid sina två senaste starter “rott hem” 94 p vilket är värt ett extra HURRA! Roligt var det också att Anette den här gången fick hamna överst uppe på prispallen. På lydnadssidan var det Bitte med Twitter som stod för helgens prestation. De tävlade ihop 175 p i Lkl 1 och kan efter detta fina resultat rikta in sig tävlsstart i Lkl 2. HURRA! Vill även skicka en stor GRATTISkram till Kirsten med Ruth som med sina 168,5 p också blev uppflyttad till Lkl 2.

Kategori: Tävlingsresultat