VALP/UNGHUNDSKURS start v 16

| 17 mars, 2016 | 0 Kommentarer

Vårterminens sista valp/unghundskurs startar upp vecka 16. I dagsläget fulltecknad men det finns möjlighet att skriva upp sig på ev reservplats. I kursen varvas teori och praktik. Vi går bl a igenom hundars språk, ledarskapsträning, utvecklingsfaser och pratar inlärnings- och belöningsteknik. Vidare har vi i ett av teoripassen en genomgång av vikten av visitation, hanteringsträning m m. Vi introducerar sitt, ligg och stanna kvar för hunden. Vi tränar på att ”gå fint” i koppel och på att hålla ögonkontakt. Detta varvar vi med bl a inkallnings- och lekövningar. Vidare arbetar vi med att träna upp hundens sociala kamplust. Vi går även igenom och tränar på att lära hunden att koppla av. En lektion ägnar vi åt aktiverings- och trickövningar. En annan lektion arbetar vi med att lära hunden vad ordet NEJ ska ha för betydelse. En viktig bit är givetvis också den sociala träningen inom gruppen. Kursen avslutas sedan med att vi tillsammans åker iväg ut i naturen och roar oss med lite olika nosövningar alternativt lägger spår. Träningsmetoden bygger på belöningsbaserad träning.
Kursen består av 13 lektionstimmar och kostar 1 680 + moms (2 100). Kursdag kommer att vara tisdagskvällar (17,30-18,45) samt ngn lördag fm. Vill du anmäla till kursen v v återkom i så fall igen till mig i ett mail om detta. Då vill jag också veta namn, ras, ålder på din hund samt få ett tel nr där jag vid behov kan nå dig.
Mer kursinformation skickas sedan ut när vi närmar oss kursstarten.

 


Kategori: Kursinfo